Trafiğinizi Arttıracak Az Bilinen 9 SEO Tekniği

Arama motorunda gözüken sıralamanız işinize katkı sağlayabileceği gibi zarar görmesine de neden olabilir. 2017 yılında küresel nüfusun %46.8’i internete erişim sağlayabiliyorken bu oranın 2021 yılına kadar %53.7’ye ulaşması bekleniyor. Google arama motorunda günde 4 milyarın üzerinde arama yapılıyor ve bu aramalarda görünen ilk 5 sonuç tıklamaların %65’ini alıyor.

Aslında internet kullanıcılarının %75’i arama yapmak için birinci sayfadan ötesine geçmiyor. Ayrıca arama motoru kullanıcılarının %80’i siteyi öne çıkarmak adına yapılan ücretli reklamlardan özellikle kaçınıyor.

Aramada ilk sıralarda çıkmanın şirketler için hayli kazançlı olması rekabeti şiddetli hale getiriyor. 2019 yılına kadar içerik pazarlaması endüstrisinin 300 milyar dolarlık bir endüstri haline gelmesi bekleniyor. Her gün birçok işletme içerik pazarlamasının öneminin farkına varıyor ve blog yazılarına önem veriyor.

Günümüzde SERP olarak adlandırılan arama motoru sonuç sayfasında yer almak zorlu bir savaş halini almış durumda. Bu nedenle birçok şirket SEO’ya odaklanıyor ve geliştirmeye çalışıyor. Kaybettiğiniz her saniye rakiplerinizin sıralamada üst kısımlara geçmesine ve paranızın boşa harcanmasına sebebiyet veriyor.

SEO dünyasından habersiz kişiler için SERPS (Arama Motoru Sonuç Sayfası)’nda yer almak için yapılması gerenler fazlalık olarak görülüyor. Hazırladığımız bu yazıda sizlere kısa sürede sayfanızı en üst sıralara çıkarabileceğiniz gözden kaçmış SEO ipuçlarını göstereceğiz.

1. Rich Card’lar Oluşturun

Rich Card’lar; kullanıcının bilgiyi görsel bir biçimde kolayca anlayabilmesini sağlar. Bu sayede mobil arama deneyimini kusursuzlaştırır. Rich Card’lar, Google’ın sadece masaüstünde yapılan aramalarda değil mobil kullanımdaki aramada yapılan artıştan da faydalanmasını sağladılar.

Ayrıca bu Rich Card’lar sadece kullanıcının kolay arama yapmasını ve bilgiye ulaşmasını sağlamıyor. Google’daki analistler Schema işaretlemelerinin arama sıralarında çok daha önemli rol oynayacağının altını çiziyor. Ancak Google her ne kadar planlanmış dataların öneminden bahsetse bile pazarlamacıların yalnızca %20’si bu dataları kullanıyor.

Rich Card’dan gelen sonuçlar; sade bir biçimde hazırlanmış eski metin sonuçlarından, Snippet ve Rich Snippet’lardan farklı olarak kayda değer biçimde öne çıkıyorlar.

Kullanıcının gözüne çarpacak şekilde hazırlanmış olan bu kartlar Tıklama Oranı (CTR)’nızı en hızlı şekilde arttırabilir. Bunun için kullanıcılarınızın ya da alıcılarınızın Rich Card kısımlarında düzenli olarak görüntüledikleri içerikleri öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonra en çok ilgi çeken konuda içerikler oluşturabilir ve Rich Card olarak optimize edebilirsiniz.

2. Negatif Backlinkleri Onaylamayın

Daha fazla backlink her zaman daha yüksek sıralama demek değildir. Bu nedenle belirli türlerdeki backlinkleri reddetmeniz gerekiyor.

Bildiğiniz üzere Google alan adınıza bağlanmış olan web sitesinin otoritesine odaklanır. Muhtemelen bilmiyor olduğunuz bir durum ise her ne kadar bu linklerle bir ilginiz olmasa bile spam linkleme yapmanın sıralama durumuz üzerinde negatif etkisi olabileceği.

Biliyoruz ki bu durum kulağa adil gelmiyor. Ancak Google backlinklerinizin nereden geldiğini izler. Kötü ve spam olan websitelerinin linklerini kırmızı bayraklar işaretleyerek belirtir.

Negatif Backlink’e neden olacak 3 yol var:

 • Organik olarak: Web sitenizin otoritesi arttıkça güvenilmeyen web sitelerinin sizi linklemesi de kaçınılmaz olacaktır.
 • Blackhat SEO: Google’ın algoritmalarını manipüle eden ve link alma gibi etik olmayan yöntemleri uygulayarak sıralamaya etki etmek.
 • Sabotaj: Maalesef bazı kişiler “Sıralama düşüşü” kampanyalarını uygulayarak rakiplerinin site sıralamasını kaybetmeleri için çalışıyor. Çok sayıda spam sitelerinden size geri bağlantı kurup backlink aldınız ya da spam ile karşılaştınız gibi gösteriyorlar. Hatta sizin hazırladığınız özgün bir içeriği birçok web sitesine yayabiliyorlar.

Sabotaj yönteminin çok yaygın olması “Negatif SEO” adını almasına neden oldu.

Eğer Blackhat SEO ile ilgileniyorsanız durmanız gerekiyor. Aksi taktirde sitenizin Google tarafından yasaklanması kaçınılmaz. Öte yandan sitenizi organik veya planlanmış bir biçimde negatif backlink’lere karşı korumak nispeten daha kolay.

Hangi sitelerin sizlere link verdiğini görmek için Google Search Console panelinize gidin:

 • Search Console panelinizin ana sayfasında sitenizi tıklayın.
 • Dashbord (Gösterge Paneli)’ne girin ve Search Traffic (Arama Trafiği) butonuna ardından da Links to Your Site (Sitenize Bağlantılar) kısmına tıklayın.
 • Açılacak olan kısımda size geri link vermiş sitelerin tamamını görebilirsiniz. Eğer bu siteler az nitelikli sitelerse, basitçe linklemeyi kaldırabilirsiniz.

Sonuç olarak backlink’lerinizi incelemek için belirli bir zaman dilimi planlamak isteyeceksiniz. Bu sayede size link vermiş olan web sitelerinin sıralamanıza zarar verip vermeyeceğini görebilir ve oluşabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı önlem alabilirsiniz.

3. Etkileyici İçerikler Hazırlayın

Yüksek performans gösteren içerikleri bulup geliştirin ve kendi içeriğinizdeki uygun alanlara yerleştirin. Daha sonra bu içeriği öne çıkarın ve yükselmesini sağlayın.

Bu içerikleri hazırlaması uzun zaman alacağı ve sıkı çalışma gerektireceğinden kahvenizi içmeden bilgisayar başına geçmemenizi tavsiye ediyoruz.

Gökdelen İçerik Hazırlama Rehberi

Google’da Rakip Firmaları Bulun 

Ürününüze ve ihtiyacınız olan içeriğe göre Google’da araştırma yapın. Arama motorunda çıkan ilk dört sonucu inceleyin. Rakiplerinizin kim olduğu hakkında fikir edindikten sonra onlar tarafından hazırlanmış etkili içerikler bulmalısınız. Rakiplerinizin en popüler içeriklerine ulaşabilmek için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz.

Daha iyi içerik nasıl oluşturulur?

Detaylara önem verin: Eğer karmaşık olması gereken içeriğinizin konusu yetersizse olabildiğince fazla detay ekleyerek geliştirmeye çalışın.

Influencer’lardan bilgi alın: İçeriğinize katkıda bulunması adına bu konuda uzmanlaşmış kişileri çağırmak kelimelerin sayısının değil de anlamının artmasını sağlayacaktır.

Deneme yapın: Uygun referanslarda bulduğunuz en popüler içerik destekleyici fikirler ve somut veriler içeriyor mu? İçeriğinizi çok daha güvenilir bir hale getirmek istiyorsanız denemeler yapın ya da tanınmış ve geçerliliği olan kaynaklara link verin.

Kolayca anlaşılabilir olsun: Video içerikler ve infografikler hazırlayarak kapsamlı bir konuyu anlaşılması kolay hale getirebilirsiniz.

Hazırladığınız içeriğin diğer bütün içeriklerden çok daha iyi olması gerekiyor. Yaratıcı olmalı ve kendi özgün fikirleriniz ile içeriğinizi hazırlamalısınız. Ancak bu sayede 1. sırada olabilirsiniz.

Ancak sadece kaliteli ve özgün bir içerik hazırlamak ilk sıralara yerleşmek için yeterli olmayacaktır. Mükemmel içeriğe ulaştıktan sonra destekleyici güncellemeler yapmalı ve bu konularda link alan ve paylaşan kişileri bulmalısınız. Daha sonra bu kişilere kısa bir mail göndererek iletişime geçin.

4. Landing Page’leri Optimize Edin

Google’ın bir gönderinin kalitesini ölçümlemek için kullandığı en önemli faktör hemen çıkma oranıdır. Hemen çıkma oranı kullanıcıların arama sonucuna tıkladıktan sonra web sitenizde ne kadar süre geçirdiğini hesaplar.

Kullanıcılar Google’da arama yapıp sizin sayfanıza tıklayabilir ve konu ile alakalı bir siteyle karşılaşmadığı için hemen çıkış yapabilir. Google bunu fark eder. Bu durumun çok sık gerçekleşmesi halinde bu arama terimindeki sıranızı düşürür. Hemen çıkmanın nedeni bazen de içeriğin zayıf olmasından değil kullanıcıya hitap etmediğindendir.

Web sitenizdeki her sayfa kullanıcının beklentisine uyumlu olacak şekilde hedef odaklı olarak hazırlanmalıdır. Bu sayede hedef kitlenizi doğru belirleyip öğretme, dönüştürme, satma ve memnun etme yöntemlerinden birini uygulayabilirsiniz.

Sadece bilgi arayan kişilere ürün satmaya çalışmak kullanıcıyı rahatsız edecektir. Bu nedenle kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını doğru anlamalı ve bu doğrultuda ilerlemelisiniz.

Bir sayfa veya içerik hazırlamayı düşünüyorsanız önce bu sorulara cevap verin;

 • Kimin için?
 • Nereden geliyorlar?
 • Sitemde neye ihtiyaçları var?
 • Hedefim ne?
 • Konumla ilgili en etkili içerikleri nasıl hazırlayabilirim?

5. İnfografikler Kullanın

Kullanıcılar infografik sevmesine rağmen birçok pazarlamacı kullanmaktan çekiniyor.

İnsanların %65’i görsel öğrenici ve görseller ile çok daha hızlı öğreniyorlar. Bu da resimlerin hatırlanmasını kolaylaştırıyor.

Social Media Examiner’in hazırladığı 2018 sosyal medya pazarlama raporunda; pazarlamacıların %32’si görsel pazarlamanın, %27’si blog yazılarının, %24’ü ise videoların en önemli içerik türü olduğunu söylemişler.

Mükemmel bir infografik görselinin hazırlanmasının ilk kuralı hazırlayacağınız içeriğin detaylarını belirlemek. Kullanıcılarınız ne bilmek istiyor ve nelerle ilgileniyor. Bu fikirleri kullanıp beyin fırtınası yaparak içeriğinizi belirleyebilirsiniz.

Fikir için benzer bilgileri bulmanın bazı yolları:

 • Sisteminizdeki eski ama popüler infografikleri bulun. Güncelledikten sonra benzer konuda yeni hazırladığınız ancak çok daha detaylı olan yazınıza ekleyebilirsiniz.
 • Karmaşık konuları basit infografikler ile anlatın.
 • Web sitenizde popüler olmuş olan bir içeriği tekrardan kullanın.

Yukarıda belirttiğimiz yollar sayesinde fikir bulduktan sonra içeriğinizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Hazırladığınız içeriği diğer infografikerler ve influencerlar ile paylaşarak sizi fark etmelerini sağlayabilirsiniz.

6. Daha Fazla Video Oluşturun

Omnicore’un yaptığı araştırmalara göre Youtube’un aylık aktif kullanıcı sayısı 2018 yılından itibaren 1.5 milyarı aşmış durumda.

Cisco’nun tahminleri 2021 yılına kadar videoların, online trafiğin %80’ini oluşturacağı yönünde. Hiç olmayan kadar online video olmasına rağmen kullanıcıların %85’i 2018 yılında markalardan çok daha fazla video görmek istediklerini söylüyorlar.

Google, Youtube’a sahip olduğundan beri videoları arama sonuçları sayfasına ekliyor. Bu nedenle video sonuçların artmasını beklemek yanlış olmaz. Videoların her zamanki öneminin yanında kullanılması zaruri bir hal almıştır.

Videolar arama sonuçları sayfasının en üst kısmında açılırlar;

İçerik pazarlaması stratejinizde video kullanmıyorsanız çoğunluğa katılmanın zamanı gelmiş demektir.

Video Çekmeye Nasıl Başlarsınız?

 • Videoya dönüştürmek için web sitenizde popüler olmuş olan içeriklerinizi bulun.
 • Alanınızla ilgili trend olmuş olan videoları bulun ve konular hakkında videolar çekin.

Başlangıçta herhangi bir kamera, güzel bir ışıklandırma ve video düzenleme programı işinize yarayacaktır.

Uzman Görüşü:

Videolarınızın altına her zaman açıklamalar kısmı ekleyin ve bu kısmın en az 200 kelimelik olmasına dikkat edin. Çoğu kişi ya açıklama yazmaktan kaçınıyor ya da farklı birçok anahtar kelimeyi bir arada kullanıyor. Unutmayın ki Google videonuzun ne hakkında olduğunu bilmiyor. Videonun kullanıcı için uygun olup olmaması yaptığınız metin tabanlı açıklamaya dayanıyor.

7. Yüksek Performans Gösteren Paylaşımlardan Yararlanın

Bildiğiniz üzere iç linkleme SEO alanında önemli bir yöntem. Ancak iç linklemelerinizi doğru optimize ederek maksimum etkinin alınmasını sağlıyor musunuz? İçeriğimizin başında kullanıcıların %73’ünün 1. sayfadan ileriye gitmediğinden bahsetmiştik. Bu daha az yetkili sayfalarınızın geride kalacağı ve rastgele tıklama alacağı anlamına geliyor.

Bu durum kolayca çözülebilir. Eğer arama sonuçlarının ilk sayfasında yüksek otorite almış sayfalarınız varsa bunu avantaj olarak alın. Düşük sıradaki içeriklerinize yüksek otoriteli olanlardan link verin. Bu sayede daha fazla tıklama alabilir ve sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

8. Varlığınızı Ortaya Çıkarın

Bu uygulama gelişmiş bir SEO tekniğidir. Varlık özelliği, diğer birçok tekniğe göre çok daha yeni. Varlıklar arasındaki ilişkiden yararlanılarak arama sonuçlarının doğruluğu arttırılır.

Varlık özelliğinde anahtar kelimeler sınırlarının dışına çıkarlar. Kelimeleri sürekli olarak tekrar etmek yerine bu anahtar kelime için çeşitli varyasyonlar üretilir. Bu teknik sayesinde tekrar eden konularda geçen anahtar kelimelerden yararlanabilirsiniz. Kısaca varlık özelliği sayfada bulunan anahtar kelimelerin yanı sıra nesneler ve kişiler arasındaki ilişkiye odaklanır.

Diyelim ki bir sayfanın referansları Iron Man, Tony Stark, Pepper Potts, bilim kurgu ve Marvel Comics temaları ve bu terimlerden sadece birer kez bahsediliyor.

Bu sayfa Marvel Comics kelimesini sadece bir kere kullanmasına rağmen bu içerik hakkında birçok diğer kelime bulundurduğu için güçlü bir otoriteye sahiptir.

Bu tekniği SEO’da nasıl kullanabilirsiniz?

Diyelim ki siz bir spor bloggerısınız ve koşu hakkında içerikler hazırlıyorsunuz. Sayfanızın her köşesini koşu kelimesi ile doldurmaktansa bu içerik ile bağlantılı konular hazırlayarak koşu kelimesini güçlendirebilirsiniz.

Koşu türleri hakkında yazılar yazabilir, diyet ve hazırlık programları hakkında bilgilendirmeler yapabilirsiniz. Bu teknik sayesinde siteniz koşu teması ile bağlantılı olarak gözükecek. Bu sayede de arama sonuçlarında üst sıralara yerleşebileceksiniz.

9. Sesli Arama için Optimizasyon Yapın

En son ne zaman sesli arama için gerekli optimizasyonları yaptınız? Araştırmalara göre her sene 1 milyarın üzerinde sesli arama yapılıyor. Emarketer’a göre 2017’de gençlerin %35.8’i ayda en az bir kere sesli dijital asistan kullanıyor.

Ses özelliğini neden arama için optimize etmelisiniz?

Arama özelliğinin bilgi almak için kullanılan ve gittikçe büyüyen bir araç olduğu ve 2018 yılında e-ticaret satışlarının 2 milyar dolara ulaşmasının yanı sıra optimizasyon yapmanız için gereken diğer sebepler aşağıda.

Arama yapmak için uzun arama kelimeleri kullanılıyor

Sesli arama özelliği kullananlar ne istedikleri hakkında çok daha spesifik olabiliyor. Seslendirme uzun anahtar kelimeleri çok daha değerli hale getirip genç sitelere yükselme fırsatı tanıyor.

Aranılan içerik doğrudan gösteriliyor

Sesli arama özelliği kullanıldığında çok daha spesifik ve hedef odaklı aramalar yapılabiliyor.

Yazılı arama terimi olan “Buzdolabı” ile sesli arama terimi olan “Bir buzdolabının fiyatı ne kadardır?” sorularını karşılaştırın. Metin arama sorguları belirsizdir. Buzdolabının fiyatını öğrenmek, markaları karşılaştırmak, bilgi edinmek gibi birden fazla anlam ifade edebilir. Sesli arama sorgusunda ise kişi doğrudan buzdolabı almak istediğini belirtir.

Aramalar bölgesel olarak yapılır

Google aramaların birçoğunu yerelleştirmeye başladı. Sesli aramada ise yazılı aramanın 3 katı oranında bölgesel sonuç gözüküyor. Eğer yerel bir işletmeye sahipseniz sesli arama sizin için son derece önemli. Bu sayede arama sonuçlarınca daha önce hiç olmadığınız kadar üst sıralara yükselebilirsiniz.

Arama için nasıl optimizasyon yapılmalıdır?

 • Başlık, alt başlık ve madde işaretleri kullanarak içeriğinizin okunabilirliğini kolaylaştırın.
 • Google’a görsellerinizin ne ile ilgili olduğunu söylemek için açıklamalar kullanın.
 • Yerleşmiş olan bilgileri kullanarak içeriğinizin konusunu netleştirin.
 • Uzun anahtar kelimelerinizi hitap tonunda kullanın. Metin arama sorgusu “Hawaii seyahat bedeli” ve sesli arama “Hawaii’ye gitmenin maliyeti ne kadardır?” sorularını kıyaslayın. Hitap biçimini kullanarak aramalarda öne çıkma şansınızı arttırabilirsiniz.

Sesli arama zaman ilerledikçe çok daha önemli bir hal alıyor. Bu yüzden optimizasyon yapmaya ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

Sonuç 

SEO dünyasında çok az kazanan ve birçok kaybeden var. Birçok insan SEO’yu son derece teknik, sıkıcı ve maliyetli buluyor ve uygulamaktan kaçınıyor. SEO’yu öncelik haline getirmeli ve gerekli optimizasyonları yaparak avantajlarından yararlanmalısınız. Güçlü bir SEO alt yapısı oluşturduktan sonra içeriklerinizi birçok kişiye ulaştırabilir ve çeşitli uygulamalar aracılığıyla daha da geliştirebilirsiniz.

Gözden kaçan bu 9 teknik işletmenizin kısa sürede yükselmesine katkıda bulunacaktır.

Yapmanız gerekenleri kısaca tekrar edersek;

 • Hızlı mobil arama özelliği için optimizasyon yapın.
 • Saldırıları izleyin.
 • Konu ile ilgili olun.
 • Etkileyici bir içerik oluşturun.
 • Video içerikler oluşturmaya başlayın.
 • Infografikler hazırlayın ve tanıtımını yapın.
 • Sesli arama özelliği için optimizasyon yapın.