SEO

SEO

Arama motoru optimizasyonu (SEO) web sitenizin arama motoru sayfalarında sektörünüzle alakalı anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alması için yapılması gereken çalışmalar bütünüdür.

Bu sıralamaların oluşmasında Google’ın dikkate aldığı birçok kriter vardır. Metafor Interactive Agency olarak bu kriterleri optimize ederek her markanın ihtiyacına göre özelleştirilmiş stratejiler üretip web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlıyoruz. Başarılı bir SEO çalışması web sitenizi ilgili arama sonuçlarında rakiplerinizin önüne geçirir ve sizi görünür kılar.

Doğal arama sonuçlarından gelen satışlarınızı artırarak yüksek ROI değerlerine ulaştırır.
İlgili aramalarda sizinle ön sıralarda karşılaşan potansiyel müşterileriniz sunduğunuz hizmetin en yüksek tercih edilme seviyesine sahip olduğunu düşünür.
SEO sayesinde web siteniz bir konum elde ettiğinde ücretli reklamların aksine uzun süre yerini muhafaza eder. Arama motoru optimizasyonu reklamlara göre çok daha ucuz ve uzun vadeli bir pazarlama modelidir.
CPM ve CPC gibi maliyetleri olmayan SEO çalışması ile reklam bütçeniz azalır.
seo faydaları
SÜREÇLER

SÜREÇLER

seo süreçleri
Yol Haritamız
 • İş hedefini belirleme
 • Web sitesi inceleme & Analiz
 • Rakip analizi
 • Anahtar kelimelerin belirlenmesi
 • Kıyaslama raporu
 • Teknik düzenleme
 • İzleme ve dönüşüm hedeflerinin tanımlanması
 • İçerik düzenlemesi
 • Html tag optimizasyonu
 • Orijinal içerik üretimi
 • Anahtar kelime yoğunluğu optimizasyonu
 • Backlink analizi & Link inşaası
 • Aylık raporlama & Optimizasyon yenileme

Doğru optimizasyon sadece iyi bir sıralama değil daha sağlıklı bir kullanıcı deneyimi anlamına da gelir. Yerel aramalardaki optimizasyonlar doğrudan ziyaret ve satışa neden olur.

Google web sitelerini sıralarken her geçen gün kullanıcılara daha iyi sonuçlar sunmak için teknolojisini geliştirir. Bu güncellemeleri takip etmek ve uygun aksiyonları almak Metafor olarak başlıca görevlerimiz arasında yer alır.

Google’a göre mobil cihazda arama yapan tüketicilerin %50’si aynı gün bir mağazayı ziyaret ediyor ve bunların %18’i satışa dönüşüyor. Arama sonuçlarında yüksek sıralamalarda olmanız kullanıcılara sektörünüzde kilit bir oyuncu olduğunuzun sinyalini verir.

neden seo
tıklama oranları
tıklama oranları
FAKTÖRLER

FAKTÖRLER

Sıralama Faktörleri
 • Backlink
 • İçerik
 • Html tags
 • Landing Page optimizasyonu
 • Mobil uyumluluk
 • Kullanıcı deneyimi
 • Sosyal medya sinyalleri
 • Kod yapısı
 • Site hızı
 • İçerikte anahtar kelimeler
 • Url yapısı
 • Domain yaşı


SEO SOHBETLERİ

SEO SOHBETLERİ

YouTube video
YouTube video

Sıkça Sorulan Sorular

Neden SEO çalışması yaptırmalıyım?

Güvenirlik, markalaşma ve daha fazla trafik olarak sınıflandırabiliriz. Arama sonuçlarında kullanıcının karşısına ilk sıralarda çıkan web siteleri itibar sahibidir. “Google’a göre bu şirket aradığım sonuçla en alakalı site” algısı her zaman geçerlidir.

Aslında Google’da arama yapan her kullanıcı Google’ın birer müşterisidir. Arayan kişiye doğru ve alakalı sonuçları göstermezse kullanıcı farklı arama motorlarını tercih eder. Bu yüzden Google yıllardır en iyi yaptığı şeyi yaparak arayan kişiye en alakalı sonuçları çok hızlı bir şekilde sunuyor ve bunun için de sürekli olarak algoritmasını güncelliyor. Biz SEO uzmanları olarak bu algoritma güncellemeleriyle alakalı sürekli olarak geliştirmeler yapıyor, hem kendimizi hem de ekibimizi güncel tutuyoruz.

SEO için kullanılan araçlar nelerdir?

Müşterilerimize daha fazla avantaj sağlamak için SEO araçları ve 3. taraf uygulamalar kullanıyoruz. SEOmonitor, Ahrefs, Screaming Frog, Majestic, Search Console, Google Analytics, SEMrush, Siteliner, Similarweb, Keyword Planner kullandığımız araçlar arasında yer almaktadır. Her birinin farklı özellikleri ve iyi oldukları alanlar var. Bizler bu ürünleri kiralayarak markalarımıza en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz.

SEO hizmeti için verilecek teklif neye göre belirlenir?

SEO kampanyasının maliyeti temelde rekabete ve hedeflenen anahtar kelimelere göre değişkenlik gösterir. Bunun yanında parametrelere uygunluk da sorgulanır. Bu noktada uzmanlarımız sizin için gerekli çalışmaları kampanya başında belirler ve maliyet sürprizi ile karşılaşmazsınız.

Site içi ve site dışı SEO çalışması nedir?

On-Page SEO (Site içi SEO) bir web sitesinin arama motorları tarafından düzgün algılanması için site özelinde yapılan tüm faaliyetlere denir. İçerikten sayfa açılış hızına, kullanıcı deneyiminden ssl sertifikasına birçok kriteri içerir.

Off-Page (Site dışı SEO) ise web sitenize dışarıdan gelen her türlü tavsiye bağlantıyı kapsar. Linkler, site tanıtımları, sosyal medya tanıtımları gibi tüm çalışmalar Off-Page SEO kapsamına girmektedir.

Kullanıcı deneyimi ve SEO ilişkisi nedir?

SEO ve kullanıcı deneyimi (UX) aramasında kesinlikle bir uyum söz konusu olmalıdır. Web sitesinin trafiğini SEO ile arttırırken bu trafiği satışa dönüştürecek yol kullanıcı deneyiminden geçer. Web sitenizin tasarımı bu noktada önem arz etmektedir ve SEO'ya direkt etkisi bulunmaktadır.

SEO çalışmalarının sonuçlarını ne zaman görebilirim?

Tecrübelerimize göre ilk 3 ay içerisinde long tail anahtar kelimelerde, ortalama 9 ay içerisinde de jenerik anahtar kelimelerde önemli iyileşme sağlanmaktadır. Google’ın 200’den fazla sıralama kriteri var. Bizlerin görevi web sitenizi bu kriterler ışığında üst sıralara olabilecek en hızlı şekilde taşımaktır.

Hangi ülkeler için SEO hizmeti verebilirsiniz?

Türkiye, Amerika, İngiltere, Almanya ve MENA bölgesini hedefleyen firmalara hizmet veriyoruz. Bunun dışında proje bazlı olarak diğer ülkeler için de çalışmalar gerçekleştirmekteyiz.

BAŞARI HİKAYELERİ

BAŞARI HİKAYELERİ

gülaylar seo

Gülaylar organik trafikte 6 ayda %145 büyüdü

Yaptığımız çalışmalar sonucunda organik aramalardan gelen anahtar kelime sayısını 14819’dan 27281’e çıkardık. Rekabeti yüksek anahtar kelimelerin çoğunda ilk 3 sıra içerisinde yer aldık. Şubat 2018 – Temmuz 2018 ayları arasında organik trafikte %145 artış sağladık.

YouTube video

Türkkep SEO görünürlüğü 2,5 kat arttı

Türkiye’nin ilk ve en büyük kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcısı Türkkep için yaptığımız detaylı On-Page düzenlemeleri ve rakip analizleri sayesinde 3. ayda organik trafikte %57’lik bir artış gösterdik. Sektörel anahtar kelimelerin çoğunda ana sayfada listelendik. 12 ayın sonunda SEO görünürlüğünü 2,5 kat arttırdık.

YouTube video
türkkep seo
finar seo

Finar 3 ayda %85 büyüdü

Türkiye’nin finansal iletişime odaklanmış ilk reklam ajansı Finar, yeni web sitesinin yazılım sürecinde bizden SEO hizmeti aldı. Dinamiklere uygun bir alt yapı ile 3 ay gibi kısa bir sürede pozisyonlarında ciddi iyileşmeler oldu ve organik trafiğinde %85 artış sağlandı.

YouTube video
BİZE ULAŞIN

BİZE ULAŞIN