Metafor Nedir?

Metafor, bir durumu, sorunu, vakayı başka bir şekilde ifade etmek için kullanılır. Bir şeyi başka şeyle anlatmaya, benzetmeye yarayan mecazlardır. Mecaz sanatı sayesinde mesaja canlılık, derinlik ve güçlü bir anlam kazandırılır. Metaforlar dolaylı yoldan anlatımı sağladığı için mesajın kaynağa kişiselleştirilmeden iletilmesini sağlar. Bu yüzden de bilincin direncini kırar bilinçaltına işler.

Örneğin Mehmet Akif “Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!” derken Türk Bayrağı’nı anlatmak için hilali kullanmıştır. Başka bir şairimiz; “ırmağın ağzı” derken onu bir insan uzvuna benzeterek metafor yapmaktadır.

Kreatif düşüncenin en güzel dışa vurumudur, zeka parıltısı ister ve sadece kelimelerle yapılmaz. Bazen tek bir görselle de müthiş mesajlar verilebilir. Bu yüzdendir ki reklamların vazgeçilmezidir. Bir örnekle inceleyelim;

metafor popcornYandaki görsele baktığınızda ne görüyorsunuz? Çöp kovası. Aslında dikkatli baktığınızda bir patlamış mısıra da benzemiyor mu? Bu aslında bir reklam afişi.

New York Film Akademisi’ne yeni öğrencilerin çekilmesi amacıyla yapılmış. Patlamış mısırı çağrıştıran çöp kovası dolusu müsveddeler ile senarist olmak isteyenlerin dikkatini çekmeyi amaçlıyor. İşte size harika bir metafor kullanımı.

Metafor Neleri Sunar?

  • Düşünme yetileri ve yaratıcılığı geliştirir
  • Anlaşılması zor soyut kavramları somut hale getirir
  • Bilimsel kavramların öğrenilmesi ve akılda uzun süre tutulması kolaylaştırılır
  • Bilimsel düşünme ve problem çözme yeteneklerini geliştirir

Neden Bu İsmi Seçtik?

Bir çok global başarılı markanın kampanyasına imza atan ödüllü reklam yazarı Luke Sullivan’ın “Metaforlar reklam için icat edilmiş olmalı.” sözünü kendimize slogan olarak belirlememizden de anlaşılacağı üzere bizim için bir ajansın adı Metafor’dan başkası olamazdı.

Biz Ne Yaparız?

Bir web sitesinin sağlıklı bir şekilde çalışması kadar hedef kitlesine ulaşması da en az onun kadar önemlidir. Metafor olarak biz SEO başta olmak üzere tüm dijital pazarlama faaliyetlerini tek bir çatı altında toplayarak doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar ve yüksek ROI değerleriyle markanızın yüzünü güldürmek için çalışırız. Fark yaratacak sonuçlar için siz de yerinizi alın.