Sitenizin Trafiğini Arttırmak İçin Google Analytics İpuçları

Kaliteli trafik girişiminizin can damarıdır. Birçok işletme web sitesine daha fazla trafik gelmesini ister. Ancak işler her zaman bu kadar kolay yürümez. Google Analytics size organik trafik ve web site sıralamanızı arttırmanıza yardımcı olacak engin bir data sağlar. Ancak içgörüleriniz ne kadar güçlü olursa olsun bir gecede sonuç elde edemeyeceğinizi, sonuçlarınızı bir süre sonra alabileceğinizi unutmayın.

Google Analytics’in sunduğu engin data ile onun karışık platformunda nasıl gezebileceğinizi bilmek ve temel metriklerin olduğu raporları alabilmek başarılı olmanız için kritiktir.

Bu yazıda her bir Google Analytics içgörüsünü ve arama görünürlüğünüzü nasıl yükseltebileceğinizi sizlere detaylıca açıklayacağız.

Önemli Google Analytics Raporlarını Adresinize E-posta Olarak Gönderin

E-posta raporlama datalar içinde kaybolmanızı engellemenin en kolay yoludur. Peki Google Analytics e-posta raporunu hesaba nasıl tanımlayacağınızı biliyor musunuz? Özel uyarı oluşturma ve yönetme için Analytics yardımı inceleyebilirsiniz.

google analytics özel uyarı

Bu kolay işlem size çok fazla zaman kazandıracak. Daha da önemlisi Analytics’ten içgörü almaya çalışan birçok rakibinizden de bir adım ileride olacaksınız. Bunun yerine zamanınızı çalışarak kullanabileceksiniz.

İşletmelerin Google Analytics’te karşılaştığı en büyük zorluklardan biri de yararlı dataları dışa aktarmaktır. Gerçek şu ki yararlı datayı yorumlayabilme yeteneğiniz web sitenize içgörü sunabilmek ve dönüşümlerinizi arttırabilmek için tek yoldur. Elinizde çok fazla data ve bilgi olduğundan en önemli raporlarınızı özet şeklinde mail adresinize gönderebilmelisiniz. E-posta raporları sayesinde Analytics’te organik görünürlüğünüzü arttırmaya yönelik bir içgörü edinmenize yardımcı olacak özelleştirilmiş raporlar oluşturmak için saatlerinizi harcamaktan kurtulacaksınız.

Alarm koşullarını kullanarak e-posta almak istediğiniz özel senaryolar oluşturabilirsiniz. Örneğin web site trafiğiniz düştüğünde ya da son birkaç gün içerisinde önemli bir gol tamamlandığında e-posta almak isteyebilirsiniz.

İstediğiniz her türlü bildirimi Google Analytics üzerinden kurabilirsiniz ve Google Analytics’te zamanı geldiğinde size otomatik olarak e-posta gönderir.

Web sitenizdeki Yolları Optimize Edin ve Geliştirin

Ana sayfanız genellikle web sitenizin odak noktasıdır ve sizi web sitenizin iç sayfalarına bağlar. Bu nedenle ana sayfanızın tasarım ve kullanıcı deneyimi konusunun kesinlikle üzerinde durmalısınız.

Google Analytics bize tamamen farklı bir şey söyler.

En popüler sayfalarınızı ya da iniş sayfalarınızı görüntülediğinizde çoğunlukla fark edeceğiniz şeylerden biri en çok trafik alan sayfalarınızın ana sayfanızdan farklı olacağıdır. Bu web sitenizden bağımsız bir gerçektir. Eğer web sitenizde sık sık güncellediğiniz bir bloğunuz varsa bloğunuz aldığı trafiğin yaklaşık %30’unu ana sayfadan geriye kalan trafiği de hedeflediği uzun anahtar kelimelerden ötürü arama terimlerinden alacaktır. Bu durumda kullanıcıların takip ettiği web yolunun kesinlikle sizin düşündüğünüzden farklı olduğunu kabul etmelisiniz. Aşağıda bir davranış akış raporu örneği görebilirsiniz:

davranış akışı

Google Analytics Gezinme Özeti sekmesinden sitenizi ziyaret edenlerin hangi yolu takip ederek geldiklerini ve sonra hangi sayfaları ziyaret ettiklerini inceleyebilirsiniz.

gezinme özeti

Tüm site trafiğinizi Kaynak/Araç bazlı filtreleyin. Temel olarak Google’dan gelen organik arama ziyaretçilerini bulmanın en kolay yoludur. Trafiğinizi filtreledikten sonra göreceğiniz ilk şey ziyaretçilerinizi Google’dan web sitenize yönelten iniş sayfaları olacaktır.

“/” işareti ana sayfanızı temsil etmektedir ve aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi ilgili web sitesinin ana sayfası 1100 görüntülenme alırken daha fazla ziyaretçi alan 3 açılış sayfasının olduğu görülmektedir.

açılış sayfaları

Kullanıcılar web sitenizde nasıl geziniyor?

Ziyaretçilerinizin web sitenizin ilk sayfasıyla etkileşimde bulunduktan sonra hangi sayfaları gezdiğini de görmek isteyebilirsiniz. Web sitelerinin büyük çoğunluğu için kullanıcılar ana sayfadan çok diğer sayfalarda gezinirler.

Kullanıcıların gezindiği bu sayfalarla ilgili iç görüye sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken kullanıcıların gezeceği bu sayfalara daha önceden düzenlenmiş uygun harekete geçirici mesajlar ve site içinde gezinmeyi kolaylaştıracak yollar eklemektir. Kullanıcılarınızın her zaman kullandıkları yolları bildiğinizden form üyeliklerini de içeren yeni postlarınızı kolayca bu yollar üzerinde konumlandırabilirsiniz. Eğer bu sayfaları önemsemezseniz potansiyel büyük satışları, organik trafiği ve dönüşümleri kaçırabilirsiniz. Dönüşüm optimizasyonuna yapısal bir yaklaşımla yaklaşan şirketler satışlarında 2 kata kadar artış göreceklerdir.

Sayfalarınızı Arama Performansınızı Yükseltmek için Geliştirin

sorgularSitenize trafik getiren arama sorgularını biliyor musunuz? Bu sorunun cevabını Google Analytics hesabınızda Sorgular’a bakarak öğrenebilirsiniz. E-posta alarmlarınız doğru kurulmuş ise en çok aranan sorgular için e-posta alabilirsiniz. Kişisel verilerle ilgili nedenlerden dolayı Google web sitesi sahiplerine tüm datayı vermiyor fakat bir Google Adwords reklam vereni iseniz bu datayı arayüzde görebilirsiniz.

Bir araştırmaya göre Google kullanıcılarının %90’ına yakını arama sonuçlarında sadece ilk sayfa sonuçlarını incelemektedir. Yüzdesel dağılımlarını SEO sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Hedefiniz web sitenizin hangi sayfalarının Google’ın arama sonuçlarında ilk sayfada yer almadıklarını tespit edip bu sayfaların sıralamalarını ilk sayfaya taşımak olmalıdır.

Aşağıdaki basit adımları takip ederek iyi çalışmayan sayfalarınızı iyileştirebilir ve geliştirebilirsiniz.

Adım 1: Arama sorgularınızı ve onların ortalama sıralamalarını belirledikten sonra bu sorguların sıralamalarını iyileştirmeye ve trafiklerini arttırmanız gereklidir. Performansını iyileştirmeyi düşündüğünüz kelimeler için Gelişmiş Filtreleme özelliğini kullanmayı unutmayın.

gelişmiş filtreleme

Ne aradığınızı biliyorsanız varsayılan ayarları kullanabilirsiniz. Gelişmiş filtreler ve ikincil boyutları kullanarak sonuçlarınızı daraltırsınız ve hızlı aksiyon alabileceğiniz bir liste yaratırsınız.

Adım 2: Ortalama sıralaması 10’dan iyi olan arama sorgularınızı filtreleyin.

Adım 3: 2. sayfada olan tüm sonuçları toplayın. Kolay lokma olarak tabir edilen bu arama terimlerinizin listesini çıkarın (bunlar genellikle long-tail olarak adlandırdığımız üçten fazla kelimeden oluşan anahtar kelimelerdir) ve bu kelimeleri de içeren SEO’ya uyumlu içerikler hazırlayın.

Bu sayfaları geliştirmek için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

 1. Sayfa yüklenme süresini kısaltın: Google web sitelerinin yüklenme sürelerine büyük önem vermektedir. Alınan istatiksel verilere göre sayfa yüklenme hızındaki 1 saniyelik gecikme sayfa görüntülenmelerinin %11 düşmesine ve web sitesi dönüşümlerinin %7 azalmasına neden oluyor.
 2. Sayfanıza daha fazla kelime ekleyin: Düşük performans gösteren sayfalarınızda 2000’den az kelime varsa bu sayfalara daha fazla kelime eklemek yapılan araştırmalara göre hem sayfanızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesini sağlıyor hem de trafiğinizi arttırıyor.serp iq
 3. Sayfalarınızı mobil dostu hale getirin: Eğer tüm ziyaretçilerinizin masaüstü bilgisayarlardan geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Google Analytics size web sitenizin trafiğinin ne kadarının mobil kanallardan geldiğini de göstermektedir. Bu nedenle web sitenizi mobil dostu ve hızlı yüklenebilir olarak tasarlamak işletmeniz için hayati önem taşır aynı zamanda da sıralama ve trafiğinizi arttırabilir. Tüketicilerin %48’i web sayfaları mobil cihazlarında düzgün yüklenmezse bir daha o web sitesini ziyaret etmediklerini söylüyor.
 4. Daha fazla data, görüntü ve video ekleyin: Kullanıcıların içeriklerinize daha fazla güvenmeleri için güvenilir siteler, araştırma platformları ve endüstri uzmanlarından istediğiniz kadar kaynak gösterebilirsiniz.
 5. İçeriğinizi düzenli olarak güncelleyin: İçeriğiniz ne kadar iyi araştırılmış ve yararlı olursa olsun düzenli olarak güncellemediğiniz sürece içeriğinizin kullanıcılar için bir süre sonra bir önemi kalmayacaktır. İçerik güncellenmesi de en az diğer faktörler kadar önemlidir.
 • Başlığınızı çekici hale getirin.
 • Kısa ve net cümleler kullanın.
 • Her paragrafınız maksimum 2-4 cümleden oluşsun. Paragraflarınız tek bir satırdan bile oluşabilir.
 • Karışık bilgileri ayırmak için madde imleri ya da alt başlıklar kullanın.
 • İçeriğinizi mümkünse adım adım ilerleyen bir rehber olarak oluşturun.

Yeni bir içerik oluşturmadan önce düzenli olarak eski içeriklerinizi güncellemeyi bir kural haline getirin. Bu şekilde daha iyi sonuçlar almaya başladığınızı göreceksiniz.

En İyi Sıralamadaki Sayfalarınızın Eksiklerini Giderin

Bazı durumlarda en çok trafiği alan ya da arama sonuçlarında en üst sıralarda görünen sayfalarınız dönüşüm anlamında size hiçbir şey katmıyor olabilir (form doldurma, üyelik, satın alma). Bu nedenle sayfalarınızı belirli bir amaç doğrultusunda optimize etmelisiniz. Aynı anda birden fazla dönüşümün gerçekleşmesini beklemek çok gerçekçi olmayacaktır. Amacınız konusunda spesifik olun ve içeriklerinizi bu doğrultuda düzenleyin.

Google Analytics’i aşağıdaki bilgileri edinmek için kullanabilirsiniz:

 • Google arama sonuçlarında ilk sayfada görünen sayfalarınız
 • En çok trafiği alan ya da en iyi sıralamaya sahip olan ama dönüşüm getirmeyen sayfalarınız
 • Satışa ve potansiyel müşterilere dönüşmeyen sayfalarınız

Analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip edin;

Davranış > Site İçeriği > Tüm Sayfalar

Analytics size sitenizin en popüler sayfalarınızı gösterecektir.

tüm sayfalar

Sonrasında yüksek trafik gelen sayfalarınızın hemen çıkma oranlarını inceleyin. İyi performans göstermeyen yüksek trafikli sayfalarınızı bulduğunuz zaman bu sayfaları optimize etmeye başlayabilirsiniz.

Kullanıcıların sayfalarınızı ziyaret edip sonrasında neden hemen çıktıklarını öğrenmek için Crazy Egg, Hotjar, Qualaroo ve birçok farklı sıcaklık haritası aracını kullanarak sitenize gelen kullanıcıların sitenizin hangi bölümlerinde aktif olduklarını görebilirsiniz. Kullanıcılarınızın dönüşüm gerçekleştirdiği yolları inceleyerek dönüşüm gelmeyen sayfalarda sorun olup olmadığını araştırabilir ve A/B testleri uygulayabilirsiniz.

heatmaps

Webmaster’lar çoğunlukla sitelerine yeterli trafiği çekemediklerinden yakınırlar ancak sitenize gelen küçük trafikler ile dönüşüm ya da satışlarınızı arttırabilirseniz günün sonunda size pozitif olarak yansıyacaktır. Eğer bir e-ticaret markası iseniz web sitenizdeki bu sorunlu sayfalarınızı düzenlemek kullanıcıların sepetten çıkma oranlarını düşürecek ve aylık satışlarınızı arttıracaktır.

İç Linklemeyi Popüler Sayfalar ile Geliştirin

Kullanıcıların web sitenize hangi sayfalardan gelip hangi sayfalardan terk ettiğini bulduktan sonra sıra sayfalarınızı optimize etmeye geliyor.

Doğru optimizasyon taktikleri ile hem web sayfalarınıza gelen trafiği hem de dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Ana sayfanıza ekleyeceğiniz güvenilir bir link ile ana sayfanızdan gelen belirli bir trafiği linklediğiniz sayfaya gönderebilirsiniz.

Analytics’te “Dönüşüm” sekmesi altındaki “Ters Hedef Yolu” raporundan ana sayfanızdan hangi sayfalara iç linkleme yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.

ters hedef yolu

Daha sonra görüntüleyip analizini yapmak istediğiniz ana hedefinizi (golünüzü) seçin. Web sitesi ziyaretçilerinizin sayfanızda bu “gol”ü gerçekleştirmeden önce hangi sayfalarla etkileşimde olduğunu göreceksiniz. Bu sayfalar dönüşüm gerçekleşmeden önce kullanıcıların etkileşimde bulundukları sayfalardır.

Analytics’ten elde edilen iç görüleri incelediğimizde bu sayfaların web sitenize en çok ziyaretçi çeken sayfalar olduğunu anlıyoruz. Şimdi bu sayfaları ve bu süreçte keşfettiğiniz diğer sayfaları hunilere ayırmak sizin göreviniz.

İç linkleme en iyi sayfalarınızın backlink kazanma potansiyelini de arttırır. Yapılan bir araştırmada yeni sayfalardan yapılan linklemelerin Google’ın önerdiği şekilde trafiğin belirli bir kısmının linklenen sayfalara gittiğini bulmuştur. Yeni içeriklerdeki linkler hedef sayfanın da yeni olduğunu gösterir.

yeni içerikler

Bunu yaparak aynı zamanda arama motorlarına da daha eski olan içeriklerinizin hala kullanıcılarla alakalı ve onlar için yararlı olduğunu göstermiş olursunuz.

Hemen Çıkma Oranı ile Dönüşüm Oranınızı Arttırın

Hemen çıkma oranı size kullanıcıların siteniz hakkındaki düşüncelerini de gösterdiğinden önemli bir metriktir. Hemen çıkma oranı en basit tanımı ile tek sayfa ziyaretlerinin ya da web oturumlarının yüzdesidir. Başka bir deyişle web sitenizde belirli bir sayfayı ziyaret etmiş ve sadece bu sayfayı görüntüledikten sonra başka bir sayfaya bakmadan sitenizi terk etmiş ziyaretçilerin yüzdesidir.

Web sitenizin ve içeriklerinizin gerçek değerini hemen çıkma oranlarına bakarak anlayabilirsiniz. Hemen çıkma oranının düşük olması web sitenizin iyi performans gösterdiği anlamına gelir. Örneğin %4,03’lük bir hemen çıkma oranı %21’lik bir hemen çıkma oranına göre oldukça iyidir.

hemen çıkma oranı

Analytics’te Davranış > Site içeriği > Açılış Sayfaları yolunu izleyerek tek tek her sayfanızın hemen çıkma oranını görebilirsiniz. Hemen çıkma oranındaki her küçük iyileştirme dönüşümlerinizi arttıracaktır. Hemen çıkma oranını düşürmek için metin formatını değiştirmek ve iç linklemeyi geliştirmek gibi basit ama etkili işlemler deneyin.

Sitenizin Arama Barındaki Arama Sorgularından Yararlanın

Kullanıcılar web sitenizdeki arama kutusunu kullanmaya ihtiyaç duymadan sitenizde aradıklarını bulabiliyorsa o zaman doğru yoldasınız demektir. Aksi durum için kullanıcıların arama barında hangi sorguları arattıklarını bilmek sizin için çok önemli olabilir.

arama kutusu

Peki arama barından yapılan arama sorgularına Analytics üzerinden nasıl ulaşabilirsiniz? Bunun için Davranış > Site Arama > Arama Terimleri yolunu izleyebilirsiniz.

arama terimleri

Arama barından yapılan sorgulara ulaştığınızda dönüşümlerinizi birçok farklı yolla arttırabilirsiniz. Aranan kelimelere uygun ürün ya da hizmetler önerebilirsiniz. Bu içgörüleri e-posta kampanyalarınızda bile kullanabilirsiniz. Arama sorgularını temalarına göre gruplayıp her bir grup için ayrı içerikler oluşturup kullanıcıları bu sayfalara yönlendirebilirsiniz.

Dönüşüm Getiren Yolların Her Adımını İnceleyin

Potansiyel müşteriler ürünlerinizi kulağa hoş geldikleri için satın almazlar. Size güvenmeleri, inanmaları ve sizden hoşlanmaları için 3 temel adımdan geçmeleri gerekir. Online pazarlama bu şekilde işler.

 • Farkına varma
 • Düşünce
 • Karar

Her aşamada kullanıcı sorununun ne olduğunu ve buna ne gibi bir çözüm bulacağını daha iyi anlar. Google Analytics’te Davranış > Davranış Akışı yolunu takip ederek kullanıcıların satın alma adımlarını inceleyebilirsiniz.

Doğru sonuç alabilmek için sitenize ilk kez gelen kullanıcıların davranışlarını inceleyin. Raporu yeni kullanıcılara ya da yeni ziyaretlere göre sıralayabilirsiniz. Bu şekilde kullanıcıların web sitenize nasıl geldiklerini neden ayrıldıklarını görebilir ve bunu analiz edebilirsiniz.

Mobil ve Desktop Arasındaki Sayfa Etkileşimini Analiz Edin

Yapılan araştırmalara göre mobil trafik masaüstü trafiğini geçmiş olsa da (buna Google’ın son hamlesi olan mobile-first indexing‘i kanıt olarak gösterebiliriz) desktop kullanıcılarını ihmal etmemeliyiz. Çünkü bazı kullanıcılar mobil cihazları kullanmayı tercih etmezler ve belirli işler geniş ekran gerektirdiğinden desktop üzerinden daha kolay yapılır.

Tüm zamanınızı web sitesi dönüşümlerinizi mobil kullanıcılar için maksimize etmeye çalışarak harcamayın aynı şeyi masaüstü kullanıcıları için de yapın. Kitle > Mobil > Genel Bakış yolunu takip ederek mobil ve masaüstü kanalları arasındaki sonuçları bulup analiz edebilirsiniz.

mobil ve desktop

Eğer mobil segmentiniz yeteri kadar satış ya da trafik getirmiyorsa bunun nedeni kullanıcıların web sitenizi mobilde rahat kullanamamaları olabilir. Trafik, davranış ve dönüşümler (satışlar) arasındaki farkları analiz ettiğinizden emin olun.

Google Analytics organik sıralamanızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz en iyi kaynaktır. Ancak arama motoru optimizasyonu (SEO) yap ve unut şeklinde işleyen bir dijital pazarlama stratejisi değildir.

Kullanıcıların neden sizin web sitenizi kullandıklarını anladığınız zaman onların dilini daha iyi konuşabilecek ve kullanıcıların web sitenizle daha fazla etkileşimde bulunmasını sağlayacak içerikler üreteceksiniz.