YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Yeni bir YouTube kanalı açmış ve içerik üretmeye başlamışken neden bildiklerimizi size aktarmayalım dedik ve bu yazıyı yazmaya karar verdik. YouTube’da görünürlük kazanmak ve daha fazla izlenmek için basit ama etkili birçok yol var. Yazımızda bu maddelere değineceğiz. YouTube SEO için doğru yerdesiniz, hadi başlayalım.

Özel thumbnail (küçük resim) kullanın

YouTube’un söylediğine göre en çok görüntülenen 10 videodan 9’u özel küçük resim kullanıyor. Hal böyleyken görünürlüğünü arttırmak için belki de yapılması gereken en önemli hareket bu diyebiliriz.

Videolarınızdan birini bulduklarında ilk gördükleri şey videonun küçük resmidir. O yüzden fazlasıyla dikkate alınması gereklidir. Peki küçük resimleri nasıl yapmalıyız?

Dikkat çekici ve kanalınızla (markanızla) uyumlu renkler kullanabilirsiniz. Örneğin biz kanalımızda gri ve yeşil tonlarını kullandık.

youtube seo

Burada dikkat edilecek nokta belki de standart Youtube tonlarından farklı renkler seçmek olacaktır.

Video açıklama şablonu kullanın

Youtube, video açıklamalarınızın Youtube algoritmasına onun ne hakkında olduğu bilgisini verdiğini doğruladı.

Nasıl bir şablon uygulamalıyım?

Başlangıçta 2-3 cümleyle güçlü bir giriş yapmalısınız. Bu kısım çok önemlidir. Özellikle hedeflediğiniz anahtar kelimeleri bu cümleler arasına yerleştirmelisiniz. Youtube açıklamanızın başındaki anahtar kelimelere daha fazla önem verir.

İşte size bir örnek;

Ayrıca bu açıklamalar birkaç satırı Youtube aramalarında da gözüküyor. Dolayısıyla CTR’ı arttırıcı bir etki oluşturmak istiyorsanız bu cümlelere özen göstermelisiniz. Kullanıcın araması sorgusu açıklamada geçiyorsa tıklanma olasılığınız artar.

Bazı kullanıcılar video sayfasına girdikten sonra açıklamanızı da okuyabilir. Bu noktadan sonra devreye “daha fazla göster” kısmı giriyor. Burayı okuyan kullanıcı videonuzdan ne alacağını net bir şekilde öğrenmelidir. Aslında buraya videonuzla ilgili yazabileceğiniz her şeyi yazmanızı öneririz. Böylece Youtube videonuzun ne olduğuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olur.

Açıklama sonunda ise bağlantılarımızı verebiliriz. Buradaki amaç insanları sosyal medya hesaplarınıza veya web sitenize yönlendirmektir.

Aktif kullandığınız sosyal ağlarınızın hepsine link verebilirsiniz. Dışarı verdiğiniz bağlantıların bir zararı olmaz. Daha fazla abone kazanmak istiyorsanız buraya harekete geçirici bir link de ekleyebilirsiniz. Kanal adresinizin sonuna ?sub_confirmation=1 parametresini eklemeniz yeterli olacaktır.

Oynatma listeleri düzenleyin

Farklı kategorilerde videolarınız varsa profilinize gelen kişilere bunları gösterebilmenin en iyi yolu oynatma listeleridir. Bunu zaten yapıyor olabilirsiniz fakat size önerimiz biraz daha farklı olacak. Bu listeleri dikey ve yatay olarak konumlandırabiliyorsunuz. Böylece daha dikkat çekici bir görünüm elde edebilirsiniz.

Farklı duruyor değil mi? Diğer türlü hepsinin yatay olduğunu düşündüğünüzde birbirlerinden ayırt edilmesi zor olacaktı. Örneğin bizim kanalımızda SEO Sohbetleri ve Girişimler başlığında iki listemiz var. Bunun yanında yüklenen popüler videolar gibi dinamik listeler de oluşturabilirsiniz. Birden farklı başlık altında videolar üretiyorsanız oynatma listeleri tam size göre.

Videonuzun başlığını etkileyici hale getirin

Başlığınız videonun önemli bir parçası ve CTR’ı arttırma noktasında önemli bir etken. YouTube da bu noktada başlıkların önemli olduğunu doğruluyor.

Başlığınızın sonuna parantez eklemeyi deneyin. HubSpot tarafından yapılan bir araştırma başlığa parantez eklemenin tıklamaları %33 oranında arttırdığını söylüyor.

Parantez içinde yazacağınız bilgi video hakkında farklı bir bilgi de verebilir. Örneğin yukarıdaki videoyu Kaliteli Link Stratejileri (Yeni Faktörler) şeklinde de düşünebilirsiniz. Videolarınızın başlığına göre parantez içine yazacağınız bilgiler şekillenir.

Başlıklarınızda sayı da kullanabilirsiniz. Yine yukardaki videoyu örnek alacak olursak başlığı Kaliteli Link Stratejileri (10 Madde) veya Kaliteli Link Stratejileri (2019) şeklinde yazabilirsiniz. Böylece video için izlemeyi tetikleyici bilgiler vermiş olursunuz.

Başlıkları çok uzun yapmayın. İdeal karakter sınırı 40 diyebiliriz. Yapılan araştırmalar 50 karakterin altında olan başlıkların daha iyi performans gösterdiğini söylüyor.

Önerilen videolardan görüntülenme kazanın

Başarılı kanalların önerilen videolardan fazlasıyla görüntülenme aldığı aşikar. Bir düşünün video izlerken hiç sağ tarafta yer alan önerilenlere tıklamadığınız ya da en azından göz gezdirmediğiniz oldu mu? Bu alan çok değerli.

Peki nasıl önerilen videolardan daha fazla görünüm kazanabilirsiniz? Çok basit. Başlık, açıklama ve etiketlerinizi rakiplerinizle benzer kullanarak önerilen videolarda görüntülenme şansınızı arttırabilirsiniz. Youtube önerilen video sıralaması için meta verilerini kullandığını açıkladı.

Google aramalarında pozisyon alın

Her şey YouTube’da ilk sırada olmak değildir. Yapılan bir araştırmaya göre Google’da yer alan YouTube videolarının %55.2’si Youtube arama sonuçlarındaki üst sıradakilerden farklı olduğunu söylüyor.

Videodaki konuşmalarınızda videonun konusunu da işaret eden anahtar kelimenizi sıklıkla kullanın. Bu, Google arama sonuçlarında yükselmeniz için belirgin bir fark oluşturabilir.

Eğer mümkünse videonuzun bir transkriptini (altyazı) Youtube’a yükleyin. Bu şekilde Google videonuzun içeriğinin tamamını anlayabilir.

Yorumlar, beğeniler ve abonelikler için optimize

Videonun görüntülenme sayısı elbette önemlidir. Fakat tek kriter tabi ki bu değil. İnsanların videonuzla ilgili olduğunu da Google bir şekilde öğrenmek istiyor. Yapılan araştırmalar YouTube video sıralamaları ve kullanıcı etkileşimi arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla insanları videonuzla etkileşime girmeleri için yönlendirmelisiniz. Yorum yazmalarını, beğenmelerini ve abone olmalarını isteyin. Emin olun Youtuber’lar boşuna “kanalıma abone olun” demiyor 🙂

Kanalınızın oturum zamanını iyileştirin

Audience retention ve watch time önemli metriklerdir ama hiç biri session time kadar önemli değil. Session time; birinin videonuzu izledikten sonra YouTube’da geçirdiği toplam süredir.

YouTube’un bu önemsediği metrikle ilgili söylediği şeyler var;

YouTube’un arama ve keşif sisteminin iki amacı vardır: Kullanıcıların izlemek istediği videoları bulmalarına yardımcı olmak ve uzun vadede izleyici etkileşimini ve memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak.

Bir kişi videonuzu izleyip ardından YouTube’dan ayrılırsa bu kanalınızın oturum zamanına (session time) zarar verir. Bu kişi YouTube’da kalırsa oturum zamanınız artar.

Son ekranınızı görünümler için optimize edin

YouTube’da son ekranı kullanarak daha fazla görünüm elde edebilirsiniz. İlk olarak kanalınızdan popüler bir video seçin. Bunu yapmak için YouTube stüdyosuna gidin ve son 90 gün içinde çok sayıda görüntüleyen bir video seçin.

Daha sonra kanalınızdan birisinin popüler videonuzu izlemeyi bitirdikten sonra izlemek isteyeceği bir video bulun ve videonuzun sonunda bu içeriği kullanın. Tabi koyacağınız video izlenen video ile alakalı olursa izlenme olasılığı daha yüksek olur.

Videolarınızı blogunuzda öne çıkarın

Embed edilmiş videolar binlerce yüksek kaliteli görüntülenme elde etmenizi sağlar. Yerleştirmeler videolarınızın YouTube’un arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir. Bir endüstri araştırması 1. sıradaki videoların 2. ve altı sıradaki videolardan %78 daha fazla bağlantıya ve gömme sayısına sahip olduğunu bulmuş. Kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir konu.

Gömülü video bir nevi referans vermektir. Referanslarınız ne kadar artarsa arama sonuçlarında da o kadar görünür olursunuz.

Sosyal medya hesaplarınızda klipler paylaşın

Bir video içerik ürettiğinizde ne yaparsınız? Onu tüm sosyal medya hesaplarınızda paylaşır ve erişimi arttırmayı hedeflersiniz. Merak etmeyin burada yanlış bir şey yok, biz de öyle yapıyoruz.

Bu tabi ki görüntülenme sağlar ama istediğimiz etki oluşturmaz. Bunun bir sebebi var, hem de ciddi bir sebebi. Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya ağları insanları platformlarında tutmak istiyor, tıpkı YouTube gibi.

YouTube videonuzu paylaştığınızda ilgili sosyal ağın algoritması bu yayını takipçilerinizden mümkün olduğu kadar gizleyecektir. Çözümü nedir? Basit.

Videonuzun bir kısmını (trailer gibi düşünün) yerel olarak yükleyin. Bu en yüksek derecede erişim sağlamanız için en geçerli yoldur. Video yüklendikten sonra ilk yorum olarak da videonuzun tam haline (YouTube’a) link verin.

Bu video için 1 dakikalık tanıtım videosunu yerel olarak yükledik ve yukarıdaki erişimi aldık. Daha sonrasında ilk yorum olarak tam videoya bağlantı verdik.

Bu şekilde videoyu beğenen kişiler tamamı izlemek isterse YouTube’da kolayca bulabilir.

Kitleniz YouTube’dayken videoları yükleyin

YouTube’a video yüklemek için en iyi zaman nedir?

Çarşamba saat 17:00 mi? Cumartesi sabah 06:00’da nasıl olur? Yoksa Barış Özcan gibi Pazar günleri mi?

Doğru cevap; aboneleriniz YouTube’da olduğunda. Maalesef YouTube abonelerinizin çoğunun çevrimiçi olduğunu size söylemez. Bu nedenle kanalınız için neyin en iyi olduğunu görmek adına birkaç farklı gün ve saat test etmenizi öneririz. Kanalınız adına en iyi gönderi zamanlarını analiz etmek için VidIQ gibi bir araç bile kullanabilirsiniz. Bu tarz araçlar size en iyi gönderi zamanlarını kendi algoritmalarına göre değerlendirerek sunabiliyorlar.