Mobil SEO: Tüm Cihazlar İçin Gerekli Optimizasyonlar

Yeni tasarımımızda ilk yazımızı biz de Google’ın önceliklendirdiği gibi mobile vermek istedik. Bu yazıda mobil SEO ile ilgili önemli metrikler ve değerlendirmeler bulacaksınız. Keyifli okumalar dileriz.

Mobil SEO

Yakın çevrenizde mobil cihazı olmayan bir yetişkin hayal edebiliyor musunuz? Peki kendinizi mobil cihazsız hayal edebiliyor musunuz? İnternetten önce ne yaptığımızı hatırlıyor musunuz? Şahsen telefonsuz bir yere gittiğimi düşündüğüm zaman bile panik oluyorum. Eminim benim gibi düşünen milyonlarca başka insan vardır.

Mobilin bu kadar önem taşıdığı şu dönemde binlerce SEO uzmanının konuştuğu Google’ın mobil öncelikli dizine eklemesinin 2018’in ortalarına doğru devreye girmesi bekleniyor. 2018’in ilk ayını çoktan geride bıraktığımız şu dönemlerde de bir web sitesi yöneten herkesin mobil optimizasyona daha fazla vakit ayırması gerekiyor. Peki mobil sitenizi optimize etmek için neler yapmalısınız?

Analiz

Mobil sitenizi en iyi ve en hızlı yapacak yeni trendler için sitenizi derinlemesine optimize etmeye başlamadan önce tüm optimizasyon sürecine zarar verebilecek problemlerinizin kalktığından emin olmalısınız.

Google Search Console yardımıyla sitenizdeki olası problemleri tespit edebilirsiniz. Tüm önemli kaynaklarınıza hatasız bir şekilde Googlebot aracılığıyla erişilip erişilemediğini bilmeniz büyük önem taşır. Ayrıca web sitenizdeki her sayfanın mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

 • Google Search Console’u kullanın
 • Web sayfalarınızın mobil uyumluluğunu test edin
 • Araçlarla derinlemesine bir mobil denetim yapın
 • Tüm kaynaklarınız crawl edilebilir olsun

Flash kullanmaktan kaçının

Flash birçok mobil ve masaüstü tarayıcı tarafından desteklenmez. Google ve web sitenizin ziyaretçilerinin sitenizdeki tüm içeriğe erişebileceğinden emin olmak için en iyi yol mobil sitenizin sayfalarında Flash içerikler kullanmamaktır.

Bu süreçlerin tamamını uyguladığınızda ve hataları düzelttiğinizde Google’ın mobil sitenizin kullanılabilirliğini ölçmek için bunları dikkate alacağından emin olabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcıların mobilden internet kullanırken amaçları şudur: İstediklerini en hızlı şekilde sorunsuz yapabilmek. Yani sitede zoom yapmadan, site yapısının karmaşık olmadığı, menü araçlarının birbirine çok yakın olmadığı bir site beklerler. En önemlisi de beklemek istemezler. Bu beklentilerin herhangi birinin karşılanmadığı bir durumda da kullanıcılar siteyi terk ederler ve bu da sitenin hemen çıkma oranlarını yükseltir (Bu yüzdendir ki mobilin hemen çıkma oranı masaüstüne göre %40 daha fazladır). O yüzdendir ki asıl önemli olan şey kullanıcı deneyimidir ve sizin de kullanıcılara ihtiyacı olanı vermeniz gerekir.

kullanıcı deneyimi ve tasarım

Esnek (responsive) tasarım

Responsive tasarım içinde bulunduğumuz çok ekranlı (masaüstü, mobil) dünyanın en önemli ögelerinden biridir. Sitelerin mobil versiyonu olmadan, web siteniz kullanılan ekrana göre site boyutunu ekran boyutuna göre değiştirirken hata yapabilecektir. Bu da sitenizin fonksiyonelliğini etkileyecektir.

google responsive

Responsive tasarlanmış bir sayfanın aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir.

 • Hızlı yüklenme süresi
 • Uygun metin ve görseller
 • Kusursuz kullanım
 • Tasarım değişiklikleri için optimize edilmiş noktalar

Sitenizin tasarımını esnek (responsive) yapmak kadar sitenizi detaylı bir şekilde kurmak da önemlidir. Siteyi görüntülemeye çalıştığınız cihazın ekranı ne kadar küçülürse kullanıcının ilk bakışta görüntüleyebileceği içerik de o kadar azalır. Dolayısıyla site tasarımını cihaz bazında özelleştirmezseniz kullanıcıyı kaybedebilirsiniz. Siteniz yeteri kadar hızlı yüklenmezse de kullanıcıyı kaybedebilirsiniz. Benzer şekilde sayfanızda açılan pop-up pencereleri de kullanıcıları kaybetmenize neden olabilir.

Yüklenme süresi

Google’ın mobil sayfa yüklenme hızı çalışmasına göre yüklenme süresi 1 saniyeden 6 saniyeye çıktığında sayfadan çıkma oranı %106 artmaktadır.

mobil seo

Google sayfa yüklenme hızına önem vermektedir. Mobildeki açığı kapatmak için de Temmuz 2018’den itibaren mobil sayfalarda Google sıralamasını etkileyecek Google hız testini duyurdu.

Bu güncellemenin sadece en yavaş yüklenen mobil sayfaların “küçük bir bölümünü” etkileyeceği duyuruldu. Bunun yanında arama teriminin sıralama için en önemli faktör olduğunu belirtti. Yani arama sorgusuna göre arama ile en çok ilgili olan içeriği barındıran web sitesi en yavaş yüklense de diğer web sitelerine göre daha üst sırada yer alabilir. Google’da günde 3.5 milyar arama yapıldığını düşünürsek “küçük bir bölüm” aslında önemli bir sayı haline geliyor. Ayrıca henüz bir aralık belirtilmediğinden “en yavaş” yüklenme süresinin ne kadar olduğu konusunda da bir yorum yapamıyoruz fakat konuyla ilgili yapabileceklerinizi aşağıda sıralıyoruz.

Yüklenme süresini optimize edin

Görsellerinizi sıkıştırmak, mobil kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve yüklenme süresini kısaltabilmek için yapılabilecek en basit şeydir.

Sayfa performansını değerlendirin

Web sitenizin yeni Hız Güncellemesi’nden etkilenip etkilenmediğini sorgulayabileceğiniz bir araç henüz yok. Ancak Google bu durum için Chrome Kullanıcı Davranışı Raporu, Lighthouse ya da PageSpeed Insight araçlarını kullanmanızı öneriyor.

Hızlandırılmış mobil sayfalar

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) mobil site içeriğini anlık olarak dönüştürmeyi (siteyi daha kolay yüklenebilen HTML versiyonu ile değiştirmek) sağlayan açık kaynaklı bir projedir. Bu projenin sponsoru Google’dır. Proje aynı zamanda, Bing, Baidu, Twitter, Pinterest ve diğer bazı şirketler tarafından da desteklenmektedir.

Proje 2015’te ilk kez ortaya çıktığı sıralarda yayıncılara odaklanmıştı. Bu durum yayıncılar için iyi bir fırsattı peki diğer oyuncular bu projeyi neden bu kadar önemsemişlerdi? Cevap çok basit: AMP’yi kurarak çok iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamış oluyorsunuz. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre katılımcıların %60’ı daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sağladığı için AMP içeren sayfaları tercih ettiklerini dile getirmişlerdir.

Örnek vermek gerekirse e-ticaret siteleri bu fırsatı hemen değerlendirmiştir ve bu büyük ölçüde yararlı olmuştur. AMP içeren sayfalarda AMP içermeyen sayfalara oranla satışlarında ortalama %20 oranında bir artış tespit etmişlerdir.

amazon, walmart, yahoo load time

Stone Temple tarafından hazırlanmış AMP’nin farklı sektörleri nasıl etkilediğine dair birkaç farklı vaka çalışmasını da inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte aynı şirketlerin mobil siteleri ile ilgili kendi testlerine de ulaşabilirsiniz.

AMP’yi kurmaya karar verdiğinizde başarınız için çok önemli olan şu faktörü gözden kaçırmayın. AMP eklentisini sadece web sitenize kurup o eklentinin orada olduğunu unutursanız sizin için yeterli olmaz. Bu işten kazançlı çıkmak istiyorsanız AMP sayfalarınız ile mobil sayfalarınız birbirinin aynı olana kadar vakit harcamalısınız. Bu koşul 16 Kasım 2017’den sonra daha da önemli hale geldi çünkü Google bu tarihte AMP sayfaları mobil sayfalardan farklı olursa bu sayfaların AMP’lerden hariç tutulacağını duyurdu. Bu da demek oluyor ki AMP projesine başlarsanız sonuna kadar götürmelisiniz. Başlangıçta size kolay görünmeyebilir ancak sonuçlardan memnun kalacaksınız.

Geliştirilebilen web uygulamaları

Geliştirilebilen Web Uygulamaları (PWA) web sayfanız olmasına rağmen doğru kurulursa kullanıcılar tarafından bir uygulama gibi kullanılabilir (App Store’da olmamasına rağmen). PWA’lar mobil sayfaların yüklenme hızıyla bir uygulamanın fonksiyonelliğini birleştirir. Telefonlara kurulabilir, uygulama ikonları vardır, adres çubukları yoktur, tam ekran görüntüleri vardır, çevrimiçi ve çevrimdışı fonksiyonelliğe sahiptir ve bildirim gönderirler. Ayrıca çok daha az optimizasyon ve promosyon çabası gerektirirler. Aşağıda PWA’lara örnekler görebilirsiniz.

progressive web apps

Google’ın yayınladığı makaleden hem PWA hem de statik sayfalar için yapılması gerekenler listesine ulaşabilirsiniz.

Mobil Tasarım

Mobil sitenizin tasarımını iyileştirmek için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

 • Görseller, fontlar, başlıklar

Sitenizin responsive tasarlanmış mobil bir sitesi varsa bunu farklı cihazlar ile test edin. Görsellerin nasıl göründüğünü kontrol etmelisiniz. Görselleriniz cihazın ekranına sığmalı, yazı fontları okunaklı olmalı ve başlıklar kullanıcı bir sayfayı açtığında o sayfanın çoğunu kaplayacak şekilde olmamalıdır.

 • Kolay navigasyon

Navigasyon sitenize geldiğinde kullanıcıların gördüğü ilk şey olmamalıdır. Kullanıcı siteye geldiğinde ana ekranda menüyle karşılaşmamalıdır. Ancak menü kullanıcıya yön göstermelidir. Hamburger menü en iyi seçim olabilir (Sol üst köşede yer alan üç yatay çizgiden oluşan bir kutucuk).

 • Site içi arama

Siteniz yeteri kadar büyükse arama fonksiyonunu düşünmelisiniz. Arama çubuğunu kullanıcıların kolayca görebileceği bir yere yerleştirmek oldukça önemlidir. Arama çubuğunu yerleştirdikten sonra Google Analytics yardımıyla en çok aranan terimleri bulabilirsiniz. Kullanıcıların içeriğinizde olmayan ya da sitenizde erişilmesi zor olan bir terimi aradığını fark ederseniz bu eksiklikleri giderebilirsiniz.

 • Geri bildirim

Ortalama bir kullanıcının deneyimleyebileceği yüzlerce problem olabilir. Siteniz hakkında kullanıcılardan geri bildirim almazsanız da bu sorunların neler olduğunu asla öğrenemeyebilirsiniz. Ancak siteniz için geri bildirim alırsanız zayıf noktalarınızı öğrenirsiniz ve zamanla bunları düzeltebilirsiniz. Geri bildirim için canlı destek veya email yolunu kullanabilirsiniz. Ayrıca siteniz için bir sık sorulan sorular sayfası da hazırlayabilirsiniz.

 • Harekete geçirme butonları

Sitenizin mobil versiyonunda dokunarak aktive olacak butonlar varsa bunların parmaklarla tıklanabilecek büyüklükte olmasına özen gösterin. Aynı zamanda butonların birbirine çok yakın olmamasına da dikkat etmelisiniz. Ayrıca sıcaklık haritalarından yararlanarak kullanıcıların mobilde en çok hangi bölgeler ile etkileşim içinde olduğunu görebilirsiniz. Bu araç aynı zamanda dönüşüm hunileri, geri bildirim anketleri, online form ve araştırmalar yapmanıza da olanak tanır.

 • Pop-up pencereler

Eğer pop-up pencereler kullanacaksanız bu konuda dikkatli olmalısınız. Kimse tüm ekranı kaplayan minicik bir x butonuna sahip reklam amaçlı pop-upları sevmez. Aşağıda pop-up pencerelerle ilgili örnekleri inceleyebilirsiniz.

popup örnekleri

İçerik

İçeriklerin kolay tüketilebilir olması gerekir. Başka? Google’a göre hangi sınırlamalar olursa olsun içerik müthiş olduğu sürece siteniz üst sıralarda yer alabilir. Mobil SEO yaparken içerik optimizasyonunda unutmamanız gereken bir diğer şeyse insanların sesli arama yaptıklarıdır.

sesli arama

Mobil SEO ile sitenizin içeriklerini geliştirmek için neler yapabilirsiniz?

Anahtar kelime araştırması

Kullanıcılar arama çubuğu yardımıyla ya da sesli arama ile arama yaparken farklı davranırlar. İlkinde bulmaya çalıştıkları şeyi kısaca anlatan birkaç kelimeyi arama çubuğuna yazarlar. Ancak sesli arama asistanını kullandıklarında tüm cümleyi karşısında biriyle sohbet ediyormuş gibi söylemeye meyillidirler. Bu davranış da yeni bir tür kelime araştırmasını doğurur. Kısacası kullanıcıların potansiyel sorularını da düşünerek bunun çevresinde içerikler oluşturmaya özen göstermelisiniz.

 • “İnsanlar bunları da sordular” kutusu ile soru önerileri bulma

“İnsanlar bunları da sordular” kutusu ilgili soruların olduğu bir sonsuzluktur. Arama sorgularından birini seçtiğinizde onunla ilgili başka sorular da görürsünüz. Belirli sayıda tıklamadan sonra sorular birbirini tekrar edebilir ama bir bütün olarak bakıldığında bu alan yeni konular için sihirli bir kutu gibidir.

people also ask

Arama öne çıkan snippet’lar için optimizasyon

Öne çıkan snippet (bir cevapla birlikte bir kutu ve tüm sonuçların üzerinde bir link) mobil aramalarda daha da yüksek sıralarda çıkmalıdır. Çünkü öne çıkan bir snippet’ınız olduğunda mobil cihazın ekranının büyük bir bölümünü kaplayacak ve kullanıcı sesli arama yaparken ekranda okunabilecek tek şey olacaktır.

 • İçeriğinizi öne çıkan snippetlara uyumlu hale getirin

Datanızı yapılandırmak için aşağıdaki piramit modelinden yararlanın:

 • Soruyu cevaplamak için en önemli bilgi ile başlayın
 • Direkt cevabın dışında detaylara girin ve görselle destekleyin
 • Örnek ya da vaka çalışmaları ile destekleyin

featured snippet piramit

Formatı optimize edin

Hedef sayfanızı aşağıdaki ana başlıklara göre optimize edin;

Paragraflar: Potansiyel bir sorguyu cevaplayacak ve cevap kutusuna sığacak şekilde 30-50 kelimeden oluşmalıdır. Paragrafı HTML <p> etiketleri arasına yerleştirin ve bu paragrafı da soru için bulunan başlığın hemen altına koyun.

Tablolar: Gerekli olduğunda, tablolar ekleyin ya da uygun paragrafları tablolara dönüştürün. Tablonuzu belirtmek için sayfada <table> etiketini kullanın.

Listeler: Listenize hedeflediğiniz anahtar kelimeye uygun bir başlık verin (H1 ya da H2). Google metinlerden otomatik olarak listeler oluşturabilir. Siz de uygun gördüğünüz yerlerde metinlerinize alt başlık ekleyebilirsiniz. Sonrasında ise Google alt başlıklarınızı kronolojik olarak listeleyecektir.

Yeniden indeksleme talebi

Sayfalarınızda bazı değişiklikler yaptıktan sonra sayfalarınızı yeniden crawl etmesi için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Bu talepten sonra neredeyse anlık olarak sayfalarınız güncellenir. Yeniden indeksleme talebi yaptığınız aynı gün öne çıkan bir snippet kazanabilirsiniz.

Yapılandırılmış data kullanımı

Structured data Google için çok önemlidir çünkü bu sayede siteyi crawl etmeden sitede neler olduğunu algılayabilir. Bu datayı düzenlemek için aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz;

Farklı içerik çeşitleri

Mobil kullanıcılarının dikkat süreleri masaüstündekilere göre daha kısadır. Genel olarak sayfalara göz gezdirip sonra okumak için kaydederler. Bu nedenle kullanıcıları gif, video, görsel, infografik gibi farklı içeriklerle de beslemeyi düşünmelisiniz.

Lokasyon

Teknoloji şirketleri hakkımızda hiç olmadığı kadar çok şey biliyor ve birçok bilgiye de cep telefonlarımız aracılığıyla ulaşıyorlar. Google webdeki davranışlarımıza göre kullanıcı yolları oluşturduğu gerçeğini bizden gizlemiyor. Bu da aramayı hiper kişisel bir hale getiriyor. Bu hassaslığı yerel ve özellikle de mobilden bir arama yaptığımızda anlayabiliriz. Google “yakınımdakiler” aramalarının %80’inin mobil cihazlar aracılığı ile yapıldığını belirtiyor.

search to store

Peki potansiyel müşteriniz yerel bir arama yaptığında sizin web sitenizin de çıkan sonuçlar arasında olması için neler yapmalısınız?

Google My Business hesabınız için talepte bulunun

Google My Business profilinizi oluşturduğunuzda;

 • Resmi web sitenize yönlenen link ile birlikte uzun ve benzersiz bir açıklama oluşturun
 • İşiniz için doğru kategoriyi seçin
 • Yüksek çözünürlüğe sahip bir profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafı yükleyin
 • Adresinizi, yerel telefon numaranızı ve açılış-kapanış saatlerinizi doğru girdiğinizden emin olun
 • Gerektiğinde bilgilerinizi güncelleyin

Olumlu yorumlar kazanın

Google’da en az 5 değerlendirme almaya çalışın çünkü bu Google’ın yerel sıralaması için önem taşımaktadır. Ayrıca Google kullanıcılara belirli bir sıralamanın üzerindeki iş yerleri arasından seçim yapma olanağı sunar. Mutlu bir müşteriniz varsa onun değerlendirmesini almaya çalışın. Google’ın değerlendirme ile ilgili politikalarını inceleyin.

Ayrıca negatif yorumlara cevap vermeniz ve müşterilere çözüm sunmanızın sizin için yararlı olacağını unutmayın.

İsim, adres ve telefon bilgilerinin tutarlı olduğundan emin olun

İsim, adres ve telefon numarası bilgilerinizin web sitenizin mobil versiyonunda da bulunduğundan emin olun. Ayrıca bu bilgilerin her yerde doğru ve birbirleriyle tutarlı olduğundan emin olun.

Fotoğraf ekleyin

Zamanınızın bir bölümünü iş yerinizin fotoğraflarını çekip My Business hesabınıza eklemeye ayırın.

Schema markup kullanın

Mikrodata kullanımı sitenizin lokal sıralamasını jenerik kelimeler için yükseltebilir. Schema.org sitesinin lokal bölümünde kullanabileceğiniz adres, telefon ve çalışma saatlerini içeren birçok kategori bulunuyor.

Adwords kampanyalarınızı “Yakınımdakiler” aramaları için optimize edin

Lokal işiniz için hali hazırda bir Adwords kampanyanız varsa aşağıdaki adımları uygulayarak hem sesli hem de standart aramalarda görünürlüğünüzü maksimize edebilirsiniz.

 • AdWords Yer Uzantılarını Kullanın

Adwords hesabınızda Yer Uzantılarını aktifleştirdiğinizde reklamlarınızla birlikte iş yerinizin adresi, telefonu ve yeri de görünür. “Yakınımdakiler” aramalarında görünmek istiyorsanız yer uzantıları kritik önem taşır.

 • Google Haritalar Yerel Arama Reklamlarını Kullanın

Bu tür reklamlar Google haritalarda organik sonuçların üzerinde yer alır.

Mobil SEO konusunda bazı ciddi adımlar atıp atmamak konusunda emin değilseniz; bu bir işarettir: kesinlikle bir şeyler yapmalısınız.

Yeni trendlerden herhangi birini denemeyi düşünüyorsanız; bu bir uyarıdır: öncesinde mutlaka geniş çaplı bir araştırma yapın ve denemeye başladıktan sonra süreç tamamlanana kadar çaba harcayın.

Bu yazı SEO Powersuite kaynağından alınmış olup tarafımızdan Türkçeleştirilmiş ve derlenmiştir.