Başarılı SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

SEO denetimi nasıl yapılır? Güncel metrikler nelerdir? Yazımızdaki adımlarla siz de denetiminizi sağlayabilir, bu aksiyonlar sayesinde site trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Zombi Sayfaları Bulun ve Silin

Google arama motoruna site:siteniz.com yazın ve gelen sonuçları aratın.

metafor google

Eğer gelen sayı düşündüğünüzden yüksekse yalnız değilsiniz. Birçok web sitesinin Google’da olması gerekenden %50 daha fazla indekslenmiş sayfası vardır. Bu fazladan indekslenmiş sayfalara “zombi sayfalar” denir. Zombi sayfaları silmek organik trafiğinizi arttırabilir.

Bu çalışmalar neden iyi sonuç verir? Google, fazla içeriğin web sitenizi daha iyi yapmadığını söylemiştir ve zombi sayfaları silerek Google’a istediğini vermiş olursunuz.

Küçük bir hatırlatma: zombi sayfaları silmek aynı zamanda SEO denetimi için geriye kalan adımlarını da kolaylaştırır. Daha az sayfa = Daha az problem.

Aşağıda en sık rastlanan zombi sayfa türlerini görebilirsiniz.

 • Arşiv sayfaları
 • Kategori ve etiket isimleri (WordPress)
 • Arama sonuç sayfaları
 • Eski basın içerikleri
 • Boilerplate içerikler
 • Zayıf içerikler (50 kelimeden az içeriğe sahip sayfalar)

Sitenizin Mobil Dostu Olup Olmadığını Kontrol Edin

Mobil SEO her zaman olduğundan daha önemli bir yere sahiptir. Peki neden?

İlk olarak Google aramalarının %60’ı mobil cihazlardan gelmektedir.

arama pazarı mobil masaüstü

İkincisi, Google mobil öncelikli algoritması‘nı kullanmaya başlamıştır. Bu Google’ın web sitenizin mobil versiyonunu mobil ve desktop arama sonuçları için kullandığı anlamına gelmektedir.

Web sitenizin mobil dostu olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

Google’ın mobil dostu test aracını kullanarak bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Sitenizin linkini arama çubuğuna yazıp enter’a basmanız yeterli. Google’ın web sitenizi mobil dostu olarak görüp görmediğini anlayabilirsiniz.

mobile friendly google

Google’ın Sitenizin Versiyonlarından Sadece Birini İndekslediğinden Emin Olun

Google’da web sitenizin birden fazla versiyonunun indekslenmiş olabileceğini biliyor muydunuz? Örneğin aşağıda aynı web sitenin 4 versiyonunu görebilirsiniz:

 • http://siteniz.com
 • https://siteniz.com
 • http://www.siteniz.com
 • https://www.siteniz.com

Kullanıcılara göre bunlar aynı web sitesi olabilir ancak Google’a göre bunlar aynı web sitesi değildir. Bu versiyonları uygun bir şekilde sitenize yönlendirmezseniz Google bu linkleri birbirinden tamamen farklı web siteleri olarak düşünecektir. Bu durumu kontrol edip düzeltmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Browser’ınıza web sitenizin 4 farklı versiyonunu da yazın. Hepsi aynı URL’e yönleniyor olmalı. Daha sağlıklı sonuç ve tek seferde kontrol için Metafor olarak bizim de kullandığımız httpstatus.io‘u deneyebilirsiniz. Eğer sitenizin versiyonlarından biri istediğiniz şekilde yönlenmiyorsa endişelenmeyin, kullanmak istediğiniz versiyona 301 yönlendirmesi ile yönlendirmeniz yeterlidir.

Güncelleme: Google’ın 27 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklamaya göre artık tüm varyasyonlar aynı çatı altında toplanacak ve dolayısıyla tek tek eklemek zorunda kalınmayacak.

google announcing domain wide

Sitenizi Hızlandırın

Yıllar önce Google web sitenizin yüklenme hızının sıralamanızı etkileyen bir faktör olduğunu doğruladı. Kısa bir süre önce hızın daha da önemli bir faktör olmasını sağlayan yeni bir güncelleme duyurdu. Web sitenizi gerçekten hızlandırmanın yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

Web sitenizin HTML kodunu temizleyin

PageSpeed Insights aracı ile HTML kodunuzdaki problemleri kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Not: Sadece anasayfanızı analiz etmeyin, 2-3 alt sayfanızı da test edin. Blog paylaşımları, servis sayfaları ve kategori sayfalarını unutmayın.

Bir hız testi yapın

Bir test sayfası size adım adım web sitenizi yavaşlatan sorunları söyleyecektir. Bu iş için WebPageTest.org‘u kullanabilirsiniz ancak GTMetrix aracı da hız testi için oldukça iyi bir araçtır.

Görsellerinizi sıkıştırın

Büyük görseller sitenizin hızınızı olması gerekenden daha yavaş bir hale getirebilir. Bu yüzden görsellerinizi Kraken benzeri bir platform kullanarak sıkıştırmanızı öneririz.

Not: Barındırma (Hosting) servisinizi güncelleyin eğer barındırma için yıllık 70-80 TL gibi bir ücret ödüyorsanız web sitenizden çok hızlı yükleme performansı beklemeyin.

Index Sorunlarını Bulun ve Düzeltin

Google’ın index’lemediği web sayfalarını kontrol edin. Bunu yapabilmek için sadık dostumuz Google Search Console aracını kullanabiliriz. “Index Coverage” altından ulaşabilinen rapor, Google’ın belli bir nedenden ötürü index’lemediği sayfaların bir listesini verir.

index coverage

Görüldüğü gibi metafor.com adresinde neredeyse hiç sorun yok. Gerçekten öyle mi? Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak ve iki kez kontrol ederek sağlama yapmak için ücretsiz (belli bir url sayısına kadar) SEO aracı Screaming Frog‘u kullanmanızı tavsiye ederiz. Screaming Frog tıpkı Google’ın yaptığı gibi sitenizi crawl eder ve size ulaşılamayan sayfalarınız hakkında bilgi verir. Aşağıdaki görselde metafor.com için sonuçları görebilirsiniz.

screaming frog metafor

Örneğin yanlışlıkla robots.txt dosyanız ile bir sayfanızı blokladıysanız ya da sayfanızda noindex etiketi varsa bunları fark etmenizi sağlar. Yani eğer bloklanmış bir sayfa görürseniz, bu sayfayı özellikle mi blokladınız anlamak için iki kez kontrol edin.

Organik Trafiğinizi Kontrol Edin

Sitenizin ne kadar organik trafik aldığını kontrol edin. Bunu yapabilmek için Google Analytics’e giriş yapın ve şu adımları takip edin. Acquisiton >> All Traffic >> Channels ardından “Organic Search”e tıklayın. Tarih aralığını da ayarladıktan sonra, geçtiğimiz ay arama motorlarından tam olarak kaç kişinin sitenizi ziyaret ettiğini görebileceksiniz. Sonraki adımda tarih aralığını son 4-5 aya ayarlayın. Böylece organik trafiğinizin trendini ve bununla birlikte şu anda negatif mi yoksa pozitif mi bir trendde olduğunuzu görebileceksiniz.

Organik trafiğiniz aynı kalmışsa ya da düşüyorsa endişelenmeyin. Bu adımın amacı sadece nerede olduğunuzu görmek. Bu SEO denetimi tamamlandığında aksiyonlar almaya başlayacaksınız.

On-Page SEO’nuzu Geliştirin

On-Page SEO çok geniş bir konudur.

title anahtar kelime

Grafiğin bize söylediği muhtemelen web sitenizdeki her sayfayı optimize etmeye vaktiniz yok. Neyse ki zaten bunu yapmak zorunda değilsiniz. Aşağıda bunun yerine yapabileceklerinizi bulacaksınız.

Öncelikle sitenizdeki en önemli 5 sayfayı belirleyin;

 • Önemli bir anahtar kelimeyi hedefleyen
 • Alması gerekenden daha az trafik alan
 • Sıralaması iyi olan ancak biraz daha ilgilenilse neredeyse ilk 5 sıraya girebilecek olan sayfalar.

Eğer gerçekten vaktiniz çok kısıtlı ise şu 5 stratejiye odaklanın;

 • Anahtar kelimenizi başlık etiketinizde geçirin
 • Sayfanızdaki ilk 100 kelimede anahtar kelimenizi geçirin
 • 5+ external link ekleyin
 • 5+ internal link ekleyin
 • LSI anahtar kelimelerini kullanın

Anahtar Kelime Sıralama İzleme Aracını Kurun

Sıralama ölçümü için fazlasıyla araç var. Ama bize sorarsanız içlerinde en iyisi SEOMonitor ve SEMrush.

SEMrush yalnızca sizin verdiğiniz anahtar kelimeleri izlemiyor. SEMrush’ın iyi olan tarafı web sitenizin sıralandığı anahtar kelimeleri otomatik olarak bulması.

Backlink’lerinizi Analiz Edin

Hiç şüphe yok ki backlinkler hala çok önemli. 1 milyon arama sonucu ile yapılan bir araştırmaya göre backlinkler sıralamaya diğer herhangi bir faktörden daha çok etki ediyor.

referans domain

Backlink profilinizi incelemek için öncelikle anasayfanızı bir backlink analiz aracına girin. Biz bu adım için Ahrefs aracını kullanıyoruz ama siz Majestic ya da Moz aracını da kullanabilirsiniz.

metafor ahrefs

Daha sonra yönlendirme yapan domain ve domain authority sayısını kontrol edin.

Yönlendirme yapan domainler = Sizin web sitenize link veren web sitelerinin sayısı

ahrefs referring domains

Burada yönlendirme yapan domainlerin sayısını tam olarak göremeyebilirsiniz. Bu size nerede olduğunuz ile ilgili bir benchmark verecektir. Her aracın Domain Authority için farklı bir isimlendirmesi vardır. Örneğin Ahrefs bunu “Domain Rating” olarak adlandırır ama ana fikir aynıdır. Domain Authority size sahip olduğunuz backlink’lerin sayısına ve kalitesine bakarak sitenizin ne kadar otoritesi olduğunu gösterir.

Son olarak toxic linkleri kontrol edin

Bunu yapabilmek için link profilinizdeki en çok ortak olan anchor text’inizi kontrol edin.

anchors

Eğer çok sayıda markalı anchor text görürseniz (“Metafor” ya da “metafor.com” gibi) bu iyiye işarettir. Ama eğer çok sayıda anahtar kelime bakımından zengin anchor textler görüyorsanız (“seo blog” ya da “seo eğitim firması” gibi) bu toxic linklere işaret olabilir.

Backlinklerinizin çoğunluğu gerçek web sitelerinden gelmelidir fakat çoğunun konunuzla ilgili olmayan web sitelerinden geldiğini görüyorsanız, bu linkleri disavow etmeniz gerekebilir.

Not: Toxic linkler her link profilinde görülmesi doğaldır. Bu nedenle toxic linklere rastladığınızda endişelenmeyin.

Bozuk Linkleri Düzeltin

Bozuk linkler kullanıcı deneyimi için iyi değildir ve SEO’nuza zarar verebilir. Bununla birlikte, bozuk linklerinizi nasıl düzeltebileceğiniz aşağıda belirtilmiştir.

Öncelikle web sitenizde bulunan Google’ın index’leyemediği bozuk linkleri bulun

Bu bilgiyi Google Search Console’un “Kapsam” sekmesinde bulabilirsiniz.

kapsam search console

Bizim web sitemizde bozuk link olmadığı için bu tarafta bir problem yok. Google 404 hataları veriyorsa bu ekranda onları göreceksiniz.

Bazen belirli nedenlerle silmiş olduğunuz sayfalar da olabilir. Örneğin zombi sayfaları daha önce silmiş olabilirsiniz. Eğer öyleyse bu konuda bir şey yapmanıza gerek olmayacak. Google düzelttiğiniz linkleri bir süre sonra raporlamayacaktır. Ancak sıralamaya katmak istediğiniz bir sayfaya Google erişemezse o sayfaya bir an önce erişmeyi isteyeceksinizdir.

Bozuk internal ve external linkleri belirlemek için bir araç kullanın

Ahrefs aracını kullanabilirsiniz. Metafor’un kırık linki olmadığı için farklı bir site üzerinden örneklendirme yapıyoruz.

ahrefs broken

ya da Broken Link Check benzeri ücretsiz bir aracı da kullanabilirsiniz. İki araç da işinizi görecektir.

Rakip Analizi

Öncelikle rakiplerinizin en iyi anahtar kelimelerini belirleyin. Bu anahtar kelimeleri SEMrush, SEOMonitor ya da Ahrefs aracını kullanarak bulabilirsiniz. Eğer rakipleriniz bu anahtar kelimelerde sıralamaya giriyorsa sizin de sıralamaya girmek için bir şansınız vardır. Bu da belirlediğiniz anahtar kelimelerin hedeflemek için iyi seçilmiş anahtar kelimeler olduğunu gösterir.

Anahtar kelimeler için sıralamaya giren sayfaları kontrol edin

Daha sonra bu sayfaların ortak noktalarını belirleyin. Bu şekilde sizin alanınızda ne tür içeriğin en iyi çalıştığını da anlayabilirsiniz. İçeriklerin aşağıdaki ortak özelliklere sahip olduğunu göreceksiniz;

 • Uzundurlar (3 binden fazla kelime içerirler)
 • Özel görsel ve illüstrasyonlar kullanılmıştır.
 • Araştırma çalışmaları ve Google’dan açıklamalar linklenerek verilmiştir.

Bu sayfalara hangi web sitelerinin yönlendirme yaptığını kontrol edin

Bunu yapabilmek için Ahrefs’e URL girin ve belirttiğiniz sayfaya hangi linklerin yönlendirme yaptığını inceleyin. Bu bilgi size influencer’larınızın kimler olduğunu gösterir.

İçeriğinizi En İyi Haline Getirin

Daha önce en önemli 5 sayfanızı optimize etmiştik şimdi ise bu sayfalardaki içerikleri 10 kat daha iyi hale getirelim. Neden mi? 2019’da sıralamaya girebilmek için içeriğinizin çok iyi olması gerekiyor. Aşağıda bunu nasıl yapabileceğinizi adım adım görebilirsiniz.

 • Çok kısa girişler

Kimse aşağıdaki uzun giriş cümleleri okumak istemez. Onun yerine, girişlerinizi kısa ve can alıcı yapmayı deneyin.

 • Küçük paragraflar

İnsanlar online yazıları okumazlar, göz gezdirirler. Küçük paragraflar göz gezdiren okuyucularınızın içeriklerinizi daha rahat anlamasına yardımcı olur.

 • Çok sayıda alt başlık

Alt başlıklar okuyucunun içeriğinizi sindirebilir parçalar halinde almasını sağlar.

 • Görsel ve video kullanın

Multimedya içeriğinizi çok daha çekici hale getirecektir. Ayrıca görseller insanların içeriğinizi daha kolay öğrenip anlamasına yardımcı olur. İçeriğin okunması ve kolay anlaşılması sayfadaki oturum sürelerini uzatır.

UX Sinyalleri için Optimize Edin

RankBrain, Google’ın yeni yapay zeka algoritmasıdır. Eski Google’dan farklı olarak RankBrain kullanıcıların web siteniz ile nasıl etkileşime geçtiğini ölçümler.

Bugün Google’da sıralamaya girmek için UX sinyalleri (kullanıcı deneyimi sinyalleri) için sayfalarınızı optimize etmeniz gerekir. Başka bir deyişle içeriğinizin kullanıcıları mutlu etmesi gerekir. Bunu başardığınız zaman Google içeriğinizi üst sıralarda konumlandıracaktır.

Web Sitesi Mimarinizi Sadeleştirin

Web sitesi mimariniz sitenizdeki sayfaların nasıl organize edildiğini gösterir. Bu faktör SEO için çok önemlidir. Bunun iki temel nedeni var;

Site mimarisi arama motorlarının tüm sayfalarınızı bulup indekslemesini sağlar.

Sitenizin mimarisi karışık olduğu zaman Google tüm sayfalarınızı bulup indekslemede sorun yaşayacaktır. Ancak site mimariniz düzenli olursa Google tüm sayfalarınızı kolayca bulup indeksler.

Site mimariniz Google’a hangi sayfaların daha önemli olduğunu söyler.

Genel olarak bir sayfa anasayfanıza ne kadar yakınsa o kadar değerlidir. Sitenizin anasayfasından site içindeki herhangi bir sayfaya ulaşmak 3 tıklamadan fazlasını gerektirmemelidir.

Duplicate Meta Etiketleri Düzenleyin

Google geçen sene meta etiketlerin bir sayfada alabileceğiniz en kolay kazanımlar olduğunu belirtmiştir. Google Search Console’da duplicate metaları kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun için Search Appearance > HTML Improvements sekmesine gitmeniz yeterlidir. Sitenizdeki önemli sayfalar duplicate meta etiketleri içeriyorsa onları düzenlemeniz gerekmektedir. Metafor olarak özellikle e-ticaret sitelerinde bu etiketlerin dinamikleştirilmesini önermekteyiz.

Internal Linklerinizden Daha Çok Yararlanın

Internal linkler SEO stratejileri arasında değeri en az anlaşılanlardan biridir. Internal linklemeyi doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız mümkün olduğunca önceliği yüksek olan sayfalara link verin.

Sitenizdeki tüm internal linkleri Google Search Console üzerinden görebilirsiniz. Search Traffic > Internal Link sekmesine tıklayın, en çok internal link alan sayfaları buradan inceleyebilirsiniz.

Not: Bu kısımda bir sürü önemsiz link de görebilirsiniz. Örneğin gizlilik politikası ya da iletişim sayfanıza çoğu sayfanızdan link vermiş olabilirsiniz. Bu çoğu zaman sitede navigasyon ya da footer’dan linkleme yapıldığı için olmaktadır. Bunun için endişelenmenize gerek yok.

Featured Snippets için Optimizasyon Yapın

Featured snippets (Aramada öne çıkan snippet’ler) organik trafiğinizi inanılmaz bir şekilde arttırabilir.

Peki içeriğinizin Featured Snippet alanında olmasını nasıl sağlarsınız? Bu kılavuz size cevabı verecektir. Özetlemek gerekirse;

 • İçeriğinizi mobile uygun hale getirin
 • HTTPS kurulumunu yapın
 • Birçok başlık kullanın. (Sadece H1 değil H2 ve H3 başlıklarını da kullanın)
 • Sorulara kısa cevaplar verin (42 kelime)
 • Alıntı yaptığınız kaynaklara link verin.

Hepsi bu kadar. Tüm bu maddeleri gözden geçirip uygun aksiyonları aldıysanız arkanıza yaslanıp bol trafiğin tadını çıkarma vaktiniz gelmiştir.

Bu yazı içerisinde yabancı kaynaklardan derlemeler de mevcuttur, bu maddelere tarafımızdan düzenlemeler/eklemeler yapılmıştır.